Nachádzate sa tu: Domov > Opátstvo

Opátstvo

opat AmbrozMilí veriaci, priatelia a sympatizanti, vítame vás na obnovenej webstránke nášho Opátstva.

Chceme vám poskytnúť bližšie informácie o našom živote a našich aktivitách formou, ktorá je modernejšia, lákavejšia a príťažlivejšia, čo nás viedlo k významnej aktualizácii virtuálnych priestorov, prostredníctvom ktorých vystupujeme navonok - smerom k vám.

Iste ste zachytili, že sme aktívni na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Pri Jasovskom kláštore sme obnovili informačný kiosk, v ktorom nájdete informácie o kláštore a fotografie. Jeho úlohou je ukázať to, čo neuvidíte v prípade, že nás navštívite mimo sezónu, prípadne vám skráti čakanie na prehliadku kláštora. Nechceme na vás čakať v chrámoch, ale chceme vám ukázať, že aj náš rehoľný spôsob života je príťažlivý a zaujímavý aj pre mladého človeka dnešných čias. Z niekoľkých dôvodov sme sa preto rozhodli pustiť aj do zásadnej prestavby našej webovej stránky, ktorej výsledok vám predkladáme. Nájdete na nej veľa poučných informácii a historických faktov o našom Opátstve a o našom spôsobe života, taktiež aktuality a pozvánky na udalosti, ktoré pre vás pripravujeme.

Ďalším dôvodom na takúto zásadnú zmenu vo vzťahu k verejnosti je rastúci záujem o návštevu našich kláštorov. Tento rok nás počas letnej turistickej sezóny navštívilo v Jasove 1 502 ľudí. Toto číslo nezahŕňa pútnikov, ktorí nás navštívili pri slávnostnej inštalácii relikvie bl. Karola Habsburského či odpustovej slávnosti, alebo počas slávnosti bl. Karola. Od roku 2013 prevádzkujeme v Košiciach Premonštrátske gymnázium, o ktorom sa viac dozviete kliknutím na odkaz na ľavej strane.

V roku 2021 si pripomenieme 900. výročie založenia našej rehole sv. Norbertom. Aj táto udalosť je určitým miľníkom, ktorý nás núti zamyslieť sa a ponúknuť niečo nové, čo by pomohlo osloviť verejnosť. Tomuto významnému výročiu predchádza niekoľko ďalších spomienok týkajúcich sa nášho Opátstva: tento rok si pripomíname 85 rokov od smrti opáta Melchiora Takácsa, 170 rokov od smrti hudobného skladateľa Ľudovíta Skalníka. Budúci rok si pripomenieme 240 rokov od smrti veľkej postavy dejín nášho Opátstva - prvého opáta Andreasa Sauberera. Všetky tieto chvíle nás smerujú k roku 2021, ktorý je jedinečnou príležitosťou spolu s nami osláviť sv. Norberta, poďakovať sa Všemohúcemu za Jeho múdre riadenie, vďaka ktorému tu dnes, spolu s vami, môžeme byť a žiť svoju charizmu.

Priatelia, požehnané dni Vám praje a zo srdca vám žehná

    váš opát Ambróz
opat Ambroznach oben